Saturday, February 25, 2012

The Blue velvet jacket


Istinye Park is the best shopping mall in Istanbul. It is very spacious and brillant. When I was in Istanbul, I met with my lovely friend Cansu for a cup of coffee in there. I really missed her. 
I fall in love with this Blue velvet jacket, when I saw it. I frequently like to use jean and jacket combination. It feels both classic and sporty. Finally, when we look at the boots the shoe maker "FLOWER" has a feminine and different style and it is my favorite designer in Istanbul. Have nice weekend, Nur

İstanbul'da en sevdiğim ve gezmekten keyif aldığım AVM İstinye park. Hem ferah hem de aydınlık olması nedenlerimden biri. Uzun zamandır görüşemediğim Cansu'mla da az da olsa vakit geçirme fırsatı yakaladık İstinye Parkta:)
Bu mavi kadife cekete rengiyle tarzıyla gördüğüm anda vuruldum. Jean üzerinde ceket kullanmayı her zaman sevmişimdir. Çünkü tam anlamıyla ne spor ne de klasik, hem bu şekilde kendimi daha rahat hissediyorum. Bluzum ve ceketin rengini zıt tonlarda kullanarak her iki parçanın da göz alıcı olabileceğini düşündüm, ki nitekim de fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere ikisi de sönük kalmadı. 
Ayakkabılarıma gelirsek, FLOWER markası İstanbul'daki favorilerimden biridir, mutlaka geçerken uğrarım yeni neler gelmiş acaba diye. Feminen ve farklı bir tarzları var. Güzel haftasonları, NurShirt / Bluz: Oxxo
Jean: Ipekyol
Jacket / Ceket: Network
Boots / Bot: Flower
Handbag / Çanta: Nine West
Necklace / Kolye: Osmanlı Takı (Kapalı Çarşı) Ottoman Jewellery (Grand Bazaar)
Bracelet / Bileklik: Handmade

Photography by Serhan Oksay

No comments:

Post a Comment

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10