Thursday, August 30, 2012

Dubrovnik day 1Hello from Dubrovnik,
Photos of the first night spent in Dubrovnik, Old Town. After the 1 hour flight from Istanbul we checked in at the Hilton Grand Imperial Hotel which is just outside the city wall. We changed clothes and we walked down to the Old Town for dinner. Every restaurant has tables in the streets. Also, there are many musicians in the town and they sing around restaurants. Therefore, we had a chance to listen live music, while eating dinner. This was my look for the first night in Dubrovnik: chiffon dress, open flats and my favorite tote bag from Longchamp. I have also uploaded photos from Dubrovnik on Instagram @nurusu, you can follow there. :)
Dubrovnik'ten merhaba,
Fotoğraflar Dubrovnik'e vardığımız ilk akşamdan. Uçak yolculuğundan sonra otele varıp kısa bir dinlenmenin ardından yemek için Old Town yani Eski Şehre indik. Hilton Grand Imperial Otelde konakladığımız için eski şehir sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Old Town'da biraz yürüdükten sonra meydana en yakın bir restaurantta yemek için oturduk. Canlı müzik eşliğinde sokakta oturarak ilk akşamımızı tamamladık. İlk akşam için elbise giymeyi tercih ettim. Düz sandaletlerimle de Dubrovnik'in taşlı yollarında rahatça yürüme fırsatı buldum. Geçen sezon aldığım Longchamp'ın klasik orta boy çantası ise her daim kurtarıcım.
Dubrovnik ile ilgili fotoğrafları Instagram'dan "nurusu" adıyla da takip edebilirsiniz. :)Dress /Elbise: Free People by USA
Sandals: Hotic
Ring / Yüzük: So Chic
Bracelets /Bilezikler: Banana Republic and Mango
Necklace / Kolye: Gift from Familia Sagrada Museum, Barcelona 

No comments:

Post a Comment

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10