Friday, September 7, 2012

Dubrovnik day 2: Night out


After Korcula tour, we have continued to discover Dubrovnik's streets and had a beautiful dinner. Dubrovnik is a place which is lively day & night i.e. people who making live music, dancing, outdoor dining and chatting with friends.. There is almost a seafood platter in every restaurant's menu. We have tasted it as you can see in the following photos. 
I prefer to wear pinky phosphor color in the darkness of the night. High heeled platform sandals are ideal to walk on the stone floor. A little advice for Dubrovnik, if you would like to wear heels and be comfortable at the same time platforms are the ideal choice.

Yoğun geçen Korcula turunun ardından, akşamımızı Dubrovnik sokaklarında dolaşarak ve güzel bir yemekle geçirdik. Günün her saati hareketli olan sokaklar akşam olunca daha da bir kalabalıklaşıyor. Müzik yapanlar, dans edenler, açık havada yemek yiyip sohbet edenler... Hemen hemen her restaurantta menüde ilk göze çarpan deniz ürünleri tabağı oluyor. İki kişilik servis ediliyor ve fotoğraflardan da göreceğiniz gibi tabakta her çeşit deniz ürünü bulunuyor. 
Ne giydiğime gelirsek, gecenin karanlığında tercihim fosforlu pembeden yana oldu. Platform topuklu sandallar ise taşlı sokaklarda yürümek için ideal. Küçük bir tavsiye; rahatlıktan yanaysanız fakat yine de Dubrovnik'te topuklu ayakkabı giymek istiyorum diyorsanız platformdan vazgeçmeyiniz. 


Pink Blouse: BCBGeneration
Skirt (Etek): Oxxo
Sandals: Hotic
Left Hand Bracelet and Ring (Sol el bileklik ve yüzük): La Chateau/ Montreal
Right Hand Ring (Sağ el yüzük): So Chic/ Istanbul
Necklace (Yaka kolye): H&M

Photography by Serhan Oksay

5 comments:

 1. Replies
  1. Thank you so much!! What do you think about following?

   Delete
 2. Love the pink on you. My family is originally from Croatia. I hope you enjoyed Dubrovnik...it looks like you did!
  Iva

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you very much Iva!
   I really enjoyed there what a beautiful city!! :)
   I'm continue to upload pictures from Croatia, follow them..
   Nur

   Delete

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10