Monday, September 3, 2012

Dubrovnik day 2: Stone and Korcula Island


At our 2nd day of Dubrovnik, we drove from Dubrovnik city to "Stone" which has the 3rd biggest great wall in the world and "Korcula Island" which is claimed to be Marco Polo's birth place. 
The historical importance of Stone is coming from saltern. Therefore, great walls were built to protect salt production. 
Korcula Island is located on the Dalmacian Coast of Adriatic sea and it is the one of the biggest islands in Croatia. Historical part of the resembles a fish skeleton and every narrow street opens to the sea. Just turn into any narrow street and discover its beauty. Sea is so clear and appealing. 
I was wearing; pinky short that is my favorite summer outfit and mayokini is very comfortable not only for swimming but also discovering the streets as well as it looks like strapless top.
Next post will be about historical the city of Mostar in Bosna and Herzegovina, follow me.. 

Dubrovnik'teki 2. günümüzde dünyadaki 3. büyük savunma duvarlarının bulunduğu "Stone" bölgesine ve Marco Polo'nun doğduğu ada olarak anılan "Korçula"'ya doğru yola çıktık. 
Stone'nun önemi sığ sularından ve buralarda oluşan tuzlalardan gelmekte. Tuzun altın kıymetinde olduğu dönemlerde tuz üretimini koruma amaçlı bu surlar inşa edilmiş. 
Korcula adası ise Adriyatik denizinin Dalmaçya kıyılarında yer alan Hırvatistan'ın en büyük adalarından biri. Ada'nın orta çağ'dan kalan tarihi bölümü balık iskeletini andırmakta ve tüm dar sokaklar denize açılmakta. Hangi sokakta ne gibi bir güzellik olduğunu ancak ara sokaklara kendinizi bırakarak keşfedebilirsiniz. Denizi ise o kadar berrak ve güzel ki, kendinizi serin sulara bırakmadan yapamazsınız.
Giydiklerime gelirsek; pembe şortum yaz tatillerinin favorisidir, mayokinimle ise hem denizin tadını çıkardım hem de sonrasında rahatlıkla ada turuna devam edebildim, zira kendisi bluz gibi. 
Bir sonraki yazım Mostar'ı merak edenlere, takipte kalın..
Leopard print top: Mango
Short: Bershka
Mayokini: Zeki Triko
Skirt: Zeki Triko
Silk Blouse: Marks and Spencer 
Flip-Flop: Miss Sixty
Beach Bag: Ipekyol
Hat: Zara

Photography by Serhan Oksay

5 comments:

 1. Such a lovely post: I like these pictures so much!!
  What about following each other? Cosa mi metto???

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Fabrizia for beautiful comment!!
   I'm going to follow you, hope you do it same :)

   Delete
 2. love the city!i want to visit it too!and you are so cuuuteee :)

  http://glamourgirl-bg.blogspot.com/

  ReplyDelete
 3. gerçekten çok güzel bir seri olmuş,

  ReplyDelete

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10