Monday, September 17, 2012

Dubrovnik day 4: Montenegro (Karadağ)

It takes approximately 2 hours to reach to the historical cities of Kotor and Budva of Montenegro. 
The historical city of Kotor is located at the end of a fiord which resembles Norwegian geography.  The city has long walls running along the mountains. Montenegro region (black mountains) were named by Italian sailers. The huge mountains touch the clouds and meet the sea. The sea surrounding Kotor resembles a lake and ideal for kayaking, canoeing. The city of Kotor was also a part of the Venetian Republic just like Korcula and has the same mediaval architecture.  On the other side, Budva is becoming popular with European and Russian jetsets. It is famous with its nightlife. 
I was wearing a transparent beach dress and a short so that, I would be able to jump into the sea whenever I wished. I always liked the combination of purple and yellow. 

Dubrovnik'ten Karadağ'ın önemli tarihi şehirlerinden olan Kotor ve Budva'ya 2 saatlik gibi kısa bir  süre sonunda varılıyor. Tarihi Kotor şehrinin değişik bir coğrafyası bulunmakta. Norveç'te bulunan fiyordlar gibi denizden çok içerilerde dağların eteklerinde kurulmuş. Karadağlar adından da anlaşılacağı üzere oldukça heybetli ve etekleri denizle, zirveleri bulutlarla birleşiyor. Bu yüzden Kotor'da deniz aynı bir göl gibi sakin ve özellikle kano sporuna elverişli. Eski Kotor şehri, Korçula adası (bakınız..) gibi geçmişte Venedik himayesinde bulunduğundan burada da dar sokaklara rastlamak mümkün. Budva ise son dönemlerde Avrupa sosyetesinin uğrak yerlerinden. Deniz tatili ve gece hayatıyla meşhur olduğu söyleniyor. İlgilenenlere duyurulur :)
Ne giydiğime gelirsek, denize her an girmeye hazırlıklı olmak adına file elbise ve şortu tercih ettim. Mor ve sarıyı her zaman birbirine yakıştırmışımdır. Terlik, şapka ve gözlükler ise hepimizin vazgeçilmesi. Dubrovnik günlüğünden son iki yazı en kısa zamanda burada olacak. Takipte kalın.. Sevgiler

Dress: Vakkaroma
Short: H&M
Sandals: Miss Sixty
Beach bag: Ipekyol
Hat: Zara
Bikini top: from Brazil

Photography by Serhan OKSAY

No comments:

Post a Comment

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10