Thursday, September 13, 2012

Dubrovnik day 3: Mostar City


Mostar is the most historical city of Bosnia and Herzegovina. Mostar city and Mostar Bridge (Old Bridge) were built by Ottomans in the 16th century. During the civil war, the old city and also Old Bridge was bombed and then reconstructed. UNESCO inscribed the Old Bridge and its closest vicinity onto the World Heritage List in 2005. You should visit Old Bridge for once in your life and When you visit Mostar, you should definitely taste Bosnian Patty (börek) that is delicious! 
I was wearing; jean short and natural colored skull t-shirt. It is really suitable for these types of trips. Of course I can not forget my Birkenstocks. They are really comfortable!..

Mostar, Bosna-Hersek'in en büyük ve tarihsel olarak en önemli şehirlerinden biri. Osmanlı İmparatorluğundan kalan bu şehir iç savaş zamanında neredeyse yıkılmış ve sonrasında aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiş. Şimdiler de ise UNESCO dünya mirası listesinde. Meşhur Mostar Köprüsü ise gerçekten harika, görülmeye değer. Gitmişken Boşnak böreği yemeden dönmeyin, gerçekten leziz ve doyurucu. 
Böylesi sıcak ve güneşli günde ne giydiğime bakarsak; Jean şortlar bu tip geziler için ideal, üzerine de rahat ve naturel renklerde kuru kafalı bir t-shirt tercih ettim, tabiki terlik olarak da Birkenstocklarım yolcukların vazgeçilmezi. Dubrovnik serisi devam edecek, takipte kalın..

T-shirt: Oxxo
Jean Short: Garage MTL
Shoes: Birkenstocks
Handbag: Long Champs
Hat: Zara
Ring: So Chic
Sunglasses: Marc by Marc Jacobs

Photography by Serhan Oksay & Nur Eradli

No comments:

Post a Comment

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10