Friday, September 21, 2012

Dubrovnik day 5: The Pirates of Dubrovnik

We have really enjoyed discovering the islands with a pirate styled sailing ship (as you can see below) during the day. Also, we had dinner in that ship, while listening Dalmatian live music under the stars. When you take a trip in that pirate ship, you can feel yourself in a movie scene like the Pirates of Caribbean :)
Neon colors were very popular during the last summer season. I like to combine different neon colors especially in the vacation. Therefore,  I was wearing pink heels (they are very comfortable!) and my lovely yellow dress (It's neon color matched perfectly with my skin after sunburn). Have a lovely weekend!

Fotoğraflardan da göreceğiniz üzere, Dubrovnik'teki 5. günümüzde korsan gemisi tarzında bir yelkenliyle Dubrovnik civarındaki adaları keşfettik. Günün akşamında ise yine aynı yelkenliyle bu sefer de akşam yemeği ve canlı performans Dalmaçya müziği ile yıldızların altında mehtabın tadını çıkardık (biraz masalsı bir cümle oldu ama gerçek bu :)). İnanılmaz güzeldi, kendimizi bu korsan gemisinde Karayip Korsanları filminde gibi hissettik :)
Neon renkler geçtiğimiz yaz sezonunun en belirgin özelliklerindendi. Farklı neon renkleri birarada kullanmayı seviyorum hele ki yaz günlerinde.. Dinamik hissetmeme yardımcı oluyor. Bu yüzden pembe platform topuklu sandaletlerimle sarı dantel elbisemin gecenin karanlığında dikkat çekeceğini düşündüm. Hele ki hafif bronzlaşmış bir ten de.. Mutlu haftasonları!

Dress / Elbise: Polo Garage
Platforms / Ayakkabı: Hotiç
Bag / Çanta: Aldo
Ring / Yüzük: Michal Negrin /Dubrovnik (here is the another color) 
Necklace: gift from Barceleno

Photography by Serhan Oksay

No comments:

Post a Comment

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10