Sunday, November 25, 2012

MONT-TREMBLENT

When my family came to visit me at Montreal, we went to Mont-Tremblant (Trembling Mountains) which is 1.30 hours far from the city. I have already been there several times during summer, fall and winter, and afterall I can conclude that this small village is lively in every season! 
If you are planning to visit Eastern Canada (Quebec), you should definitely spare some time to visit in this lovely village. Its good for skiing, golfing, canoeing, riding a horse, jogging and countless other activities! By the way, I was wearing ZARA black legging, YARGICI sweater, GUESS coat, VEPA62 high knee boots and ALDO bag. Enjoy you guys and Happy Sunday!..
p.s. All photos are taken by me! :)

Ailem Montreal'e beni ziyarete geldiği zaman, onlarla civardaki bir çok yere gittik; bunlardan biri de Mont-Tremblant yani Titreyen Dağ. Montreal'e yaklaşık 1.30 saat uzaklıkta olan bu sevimli kasabaya yaz, kış ve sonbahar aylarında da gitmiştim. bu yüzden rahatlıkla söyleyebilirim ki Mont-tremblant yılın her mevsimi capcanlı!
Eğer Kanada'nın doğu kıyısını (Quebec eyaleti) ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, kesinlikle bu şirin kasabaya uğramadan geçmeyin! Öyle ki burası temiz hava almanın yanısıra mevsimlere göre değişik aktivitelerin yapıldığı ender bölgelerden biri; kayak, golf, kano, at binme, koşu gibi.. Bu arada ne giydiğime bakarsak, siyah ZARA taytım, YARGICI kazağım, GUESS kabanım, VEPA62 diz üstü çizmelerim ve ALDO çantamla günün keyfini güzelcene çıkardım. Fotoğraflar huzurunuzda, Mutlu Pazarlar!..
Not: fotoğraflar bana aittir :)

No comments:

Post a Comment

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10