Sunday, January 27, 2013

RIO DE JANEIRO DAY 1: DOWNTOWN


Ola Rio!
Speaking about travelling, one of my dreams has always been visiting Rio De Janeiro! I got this chance in summer 2011 while presenting our article at Climate Change Conference. Such an amazing experience! And so, you will see Rio from my point of view in the next few posts. I decided to begin with the city ----> Downtown! 
There are many historical buildings in the city center! These amazing buildings are used for artistic purposes such as modern art museum and theatre center. 

Ola Rio!
Rio De Janeiro'nun seyahat rotamdaki yeri hep üst sıralardaydı. Ve 2011 yazında Rio'da bulunma fırsatını İklim Değişikliği Konferansında sunduğumuz makalemizle yakaladık. Mükemmel bir deneyimdi! Rio'nun güzelliklerini ilerleyen postlarla da paylaşmayı sürdüreceğim. Haydi! Şehrin ruhunu keşfetmeye gerçek şehir merkezinden başlayalım!!

Harika mimariye sahip şehir merkezindeki bu tarihi binalar tiyatro veya müze olarak kullanılıyor. 
If you are visiting South America, you must visit the local coffee shops! Confeitaria Colombo is currently a cultural and artistic heritage of the city (over 100 years of history)!. The decoration is also amazing! Appetizers i.e. coffee, dessert.. are served in first floor, while main dishes are served at the second floor. I have ordered cappuccino and delicious croissant with banana and strawberries! They where a taste out of this world! 

Güney Amerika'yı ziyaret ediyorsanız, kesinlikle yerel kafelerde bulunmalısınız! Çünkü kahvenin anavatanındasınız! Kafe Colombo Rio'daki en eskilerden biri ve geçmişi 100 yıla dayanıyor. Sadece eski değil aynı zamanda şehrin kültürünü ve sanatsal yönünü sadece kahvesiyle değil dekorasyonuyla da temsil ediyor! Ben enfes latte siyle birlikte muzlu ve çilekli kruvasanlarını denedim. Ve kesinlikle bu dünyadan değiller!!


I prefer to wear simple and comfortable clothes while I am travelling and discovering the cities. This flower print short matches perfectly Brasils tropical aura! All outfit from OXXO! 

Yeni bir şehri sabahtan akşama kadar keşfe çıkacaksam mutlaka rahat kıyafet ve ayakkabıları tercih ediyorum! OXXO çiçek desenli şortum kesinlikle bu tropikal şehrin ruhunu yansıtıyor! 

Photography by Serhan Oksay and me!

4 comments:

 1. You have the most beautiful skin!

  ReplyDelete
 2. These pictures are totally amazing!
  Nur, you have adorable style, love your outfits so much!
  Sure, I'm following back!
  kisses and hugs)

  ReplyDelete
 3. uau!!! Amazing pics!!!! I follows you right NOW! ;)

  http://mientraslascuentaslaspierdes.blogspot.de/p/sobre-mi-uber-mich.html

  ReplyDelete

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10