Saturday, February 9, 2013

RIO DE JANEIRO DAY 3: BOTANICAL GARDEN AND SANTA TERESA


A true ecological sanctuary! Rio de Janeiro Botanical Gardens is one of the ten most important gardens in the world! Definitely a must seen: beautiful flowers (including highest ever palm trees)!

Rio'daki Botanik Bahçesi tam anlamıyla bir ekolojik cennet! Ve geniş bitki çeşitliliğiyle en önemlilerinden biri! Bu muhteşem bitki örtüsünü kesinlikle görmelisiniz özellikle de upuzun palmiye ağaçlarını!!


Lagoa (Lagoon) is an affluent neighborhood located around Copacabana, Ipanema, Leblon and other touristic places without a slum.  There are many activities around the the Lagoa i.e. walking, jogging, biking etc..

Denizin bir uzantısı olarak kıyı şeridinden içeride yerleşmiş bu gölcük bir çok aktiviteyi  (yürüyüş, bisiklet parkurları veya göl aktiviteleri) etrafında barındırmasında dolayı Rio daki gecekondu mahallerinden ayrılmıştır. 

And, The other side of Rio ----> Bohemian Santa Teresa! This captivating setting lies just above downtown Rio, where aging 19th century mansions and bohemian spirit offer a different views to city..

Ve karşınızda Rio'nun Bohem yüzü Santa Teresa! Şehir merkezinin hemen sırtlarında küçük bir tepecik üzerinde kurulmuş, 19. yüzyıldan kalma mimarisiyle şehre farklı bir enerji vermektedir..


The quaint yellow bonde cable car continues its run over the old aqueduct (Lapa Arches) (Rio Day 1) and its way up into the cobblestone streets of Santa Teresa!

Bu Antik sarı tramvayda yolculuk şehir merkezinden başlıyor. Daha önceki postumda  (Rio day 1) gösterdiğim su kemerlerinden geçilerek Santa Teresa tepesine varılıyor. Ama sanmayın ki rahat rahat binebilirsiniz! Adeta tıklım tıklım dolu! 


The Magical Steps of Lapa known as Escadaria Selaron offer different scenery by enchanting district full of dilapidated architecture, colorful characters, and Samba filled bars! The steps are adorned in over 2,000 brightly colored tiles from more than sixty different countries including Turkey! 

Bu muhteşem merdivenler Escadaria Selaron olarak biliniyor, ve Lapa bölgesinde bulunuyor. Canlı, renkli bir mimari sunarak Brezilya'nın samba ruhunu yansıtıyor! Basamakların hepsi içerisinde Türkiye'nin de olduğu altmıştan fazla değişik ülkeden getirilmiş 2,000'in üzerinde renkli çinilerle döşeli!


And finally I was wearing MANGO jumpsuit, PUMA backpack, MARC BY MARC JACOBS sunglasses, ZARA sandals!

Photography by Serhan Oksay and me!

2 comments:

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10