Tuesday, September 17, 2013

LONDON FASHION WEEK # Burberry Prorsum & Tom FordNottingham'ın bir zamanlar dantelin ana vatanı olduğunu düşünürsek, İngiliz hazır giyim markası Burberry Prorsum'un İlkbahar/yaz koleksiyonunda bolca dantele yer vermesine şaşırmak gerek. Klişelerden vazgeçmeyerek dantel ile kaşmir hırka veya kazaklar kombinlenmiş. Bir klişe ama bence hala çok güzel. Puantiyeli bluz ve kalem etekler ise filmlerde gördüğümüz seksi kütüphaneci havasını andırıyor. Ve tabi renkler yine pastel tonları.

Nottingham was once the center of the world's lace production. So, there are many lace skirts, dresses, and some details on the collection. Burburrey Prorsum uses sturdy stereotype with cashmere cardi over a lace skirt. And here comes the sexy women in her polka-dot blouse and high-waist pencil skirt. 


Tom Ford bir diğer İngiliz moda devi! 
 • Koleksiyonun lokomotif deseni kırık aynalar ve örümcek dantel, 
 • Ford'un diğer göz alıcı parçası muhteşem kahverengi deri elbise ve geniş omuzlu ceketler,
 • Avusturyalı ressam Gustav Klimt imzalı yılan deseni ışıltılı payetlerle mikro kılıf şeklinde vucudu sarıyor, ki bence defilenin en göz alıcı parçası, 
 • Gece elbiselerinde kullanılan siyah tül detayı da klasiklikten uzaklaşıp daha modern görünmek isteyenler için ideal.
 • Key motifs in the collection were fractured mirrors and spidery lace,
 • Given Ford's other job, gorgeous broad-shoulder blazer in brown leather that opened the show,
 • A pailletted micro-sheath with the serpentine shimmer of a Klimt (Austrian painter Gustav) painting,
 • Another key of the collection is that a tank in black leather net over a suggestion of skirt in a black leather lattice. 1 comment:

 1. The first three shifts from Burberry are simple, yet charged with trendiness. The first four Tom Ford minis are exquisite, especially the last one with the sheer bottom so sexy.
  Nice picks.

  Barbara @ www.allmylivesnow.com

  ReplyDelete

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10