Saturday, August 9, 2014

A SUNSET IN SANTORINI


Kiklad adaları arasında belkide en çok merak edilenindeyiz.. (Mykonos yazısı için buraya tıklayabilirsiniz). Evet mavi kubbeleri ve nefis günbatımı manzarasıyla karşınızda Santorini! Santorini ile ilgili vereceğim bilgiler biraz fazla bu yüzden yazım biraz uzun olacak.

Yunanlıların Santoron, İtalyanların Santorini dediği bu ada aslında volkanik bir ada. Ege denizinin engin mavilerinde patlama sonucu denize gömülmüş bir yanardağ çöküntüsünün ortasında (kaldera da deniliyor) yükselen adalar topluluğundan oluşan Santoron, Plato'nun kayıp şehir Atlantis tarifine en çok uyan manzaralardan birine sahiptir. Bu volkanik patlamaların Ege denizinde etkisi çok büyük olmuş. Patlamalar  Minos uygarlığının Girit'e kaçmasına neden olmuş. Fakat patlamanın etkisiyle ortaya çıkan kül bulutu ve dev tsunamiler Girit adasına kaçan uygarlığın yok olmasına sebep olmuştur. 

Santorini dendiğinde en çok bilinen iki bölgesi var aslında. Biri adanın merkezi Thira (Fira) diğeri de o eşsiz manzarasıyla Oia. Kaldera'nın ortasına yanaşan gemimizden inerek öncelikle farklı bir bölgeye adanın diğer kısmında yer alan Akrotiri antik kentine doğru yol aldık.Yanardağ patlaması sonucunda üzeri lavlarla kaplanan kentin, yapılan kazılarla ortaya çıkmış görüntüsünü inceleme fırsatı bulduk. Bu arada Minos uygarlığı ile ilgili ufak bir bilgi - ata-erkil bir toplum değil aksine kadınlar tarafından yönetilen bir uygarlık. Açıkçası pek sevdim şu Minosluları :)

Oia, adanın kuzey ucunda bulunan en meşhur bölgesi, gün içersinde binlerce turisti ağırlıyor. Daracık sokaklarda dolaşmak çok keyifli olsa da gün batımına doğru kalabalıklaşan sokaklarda yürümek o kadar da kolay olmuyor. Etrafta güzel bir manzara bulma telaşıyla koşuşturan kameralı turistler. Kalabalıktan huzur bulmaya pek de imkan yok. Ama mutlaka herhangi bir kafede bir mola verip domates mücverini yiyin, nefis bir tat. Gün batımını kaçırmadan adanın merkezi olan Fira'ya doğru geldik. Burada patika bir yoldan bir yandan merkeze doğru yürüyerek bir yandan güzel manzaranın tadını sakince ve huzurla çıkarıp fotoğrafladık. Yunanlıların çok leziz, şekersiz, yoğurttan yapılan dondurmasını da tadarak gecenin karanlığında teleferikle limana inip küçük botlarla açıkta bekleyen gemimize variyoruz.  

Kıssadan hisse Santorini adası gördüğüm en güzel yerlerden biriydi. Kesinlikle bir daha gideceğim yerler listesine üst sıralardan girdi. Fotoğraflarla küçük bir gezinti ise sizi bekliyor. İyi seyirler :)

---------------------------------------------- / -------------------------------------------------

The another Cycladic Island is Santorini. Here is the previous one - Mykonos. Santorini is popular with the blue domes and its amazing sunset. Santorini is one of the most interesting and unusual places on the planet. Santorini is a volcano island. There is a volcanic caldera after it erupted thousands of years ago,smaller volcano slowly rising up from the seas which now fills the caldera in the center of the archipelago. 

Besides being such a stunning location today,  turns out that Santorini also represents a nightmare history too. In the local settlement Akrotiri, and ancient port city was partly dug out. Minos civilization carefully designed town, with water supply system -3500 years ago! 

The most beautiful sunset view can seen from Oia or Thira (Fira). Ok guys, when you will be there, just sit in any restaurant, and order a good local wine. Later? enjoy the sunset with your love <3  

Here are the photos from Santorini daily trip. Enjoy y'all! :)Newborn island in Caldera / Kaldera'daki yeni adacıkAkrotiri antik kenti / Akrotiri ancient city


Thira (Fira)


Oia


Thira (Fira)White Basic: ZARA

Short/Şort: Vakkorama

Sandals: Jessica Simpson

Bag/Çanta: ALDO

Hat/Şapka: Çesme

Earring/Küpe: Dubrovnik

Sunnies/Gözlük: Torry Burch

Photography by SOS

No comments:

Post a Comment

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10