Friday, October 31, 2014

CINQUE TERREŞimdi de İtalya gezisisin sondan bir önceki durağı Cinque Terre'deyiz (Aradaki duraklara daha sonraki yazılarda yer vereceğim). Deniz kenarında birbirinin peşi sıra kurulmuş 5 küçük balıkçı köyünün genel bilinen adı Cinque Terre  ve UNESCO dünya mirası listesinde. Bu sarp kayalıklarda kurulmuş, rengarenk ve minicik köylere araba ile ulaşım patika gibi iki arabanın zor geçtiği dağ yollarından yapılıyor. Bu çok renkli köyleri bakalım siz de beğenecek misiniz? :) Santa Margarita ya da Porto Venere'den ister teknelerde ister trenle bu köylere ulaşım mümkün. Arabayı rotanıza göre (doğu-batı) ilk köyde park edip daha sonraki köyleri trenle gezmeniz daha mantıklı zira araba ile vakit kaybedebilirsiniz. Biz Pisa üzerinden Cinque Terre'ye geldiğimiz için ilk durağımız Riomaggiore oldu. Daha sonra tren ile Vernezza'yı gezdik. Tabi planlar bazen tutmuyor, tren saatleriydi, yağmurdu derken diğer köyler için vakit kalmadı. Gerçi en güzel iki köyün Riomaggiore ve Vernezza olduğunu söyleyebilirim :P İki köy arasında kalan Manarola'yı da araba ile uzaktan görerek Cinqe Terre serüvenini tamamladık.

Kombin olarak önerebileceğim tek şey rengarenk olun tıpkı bu renkli köyler gibi. Şimdi fotoğraflar sizin, keyifli gezintiler :)

CINQUE TERRE – is located on Italian Riviera,  “The Five Lands” is composed of five small villages: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, and Riomaggiore. The coastline, the five villages, and the surrounding hillsides are all part of the Cinque Terre National Park and is a UNESCO World Heritage Site. There is not anything fancy or extra modern in here, as it is more about the historical sights and beautiful untouched nature. Cities are connected by the railway, and trains are running every 5-10 minutes, we parked our car in the Riomaggiore and then used train to reach other villages. I would not suggest to drive between the villages as, the way between the villages is crooked and it takes long time to reach. Also, you can hire a boat taxi from each village to reach another. We have planned to visit 3 of 5 villages which are Riomaggiore, Vernazza, and Manarola; unfortunately, we did not have the time to visit Manarola (we saw it from the car, but there is always a "next time" :). Now, it's you time to enjoy the photos..


Photography by Serhan Oksay Studios

4 comments:

 1. beautiful place...beautiful you!!
  http://docdivatraveller.blogspot.in/

  ReplyDelete
 2. Bloğunuzdaki makalelerinizi oldukça faydalı bulduk, Kontör34 firması olarak bloğunuzu yakından takip etmekteyiz

  ReplyDelete
 3. Soooooooo cute ^_^

  Many kisses,

  Nicole

  www.nicoleta.me

  ReplyDelete

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10