Wednesday, October 1, 2014

What a Romance in VENEZIA
Doğrusunu söylemek gerekirse İtalya gezisi bana çok iyi ve yenileyici geldi. Venedik ise bir başka güzeldi. Venedik'in sahip olduğu şöhret sizde de bazı beklentiler oluşturuyor elbette. Oraya gittiğinizde ihtişamın, zenginliğin (Vendik Cumhuriyeti döneminde), sanatın, ve romantizmin ağır bastığını görüyorsunuz. Venedik'i sadece 3-5 görülmesi gereken yeri ile düşünmemelisiniz, orayı hissedebilmek için dar sokaklarında yürüyerek kaybolmanız, yorulduğunuzda küçük ve sevimli meydanlarında birer Aparol yudumlamanız, ve gün batımına yakın gondol sefasına çıkıp gondolcunun kanallar arasında seranatını dinlerken büyülü bir şehirde olduğunuzu anlayabilirsiniz. Çünkü, hayat bu şehirde sokaklarda akıyor. Bu yüzden mümkün mertebe tavsiye edebileceğim tek şey bu şehri koşturarak değil sindire sindire dolaşmanız ve romantizmi sonuna kadar yaşamanız... Fotoğraflar beğeninize sunulmuştur...

instagram için #nuraroundtheworld

Here are some tips for Venice trip;
1. Crowded: If visiting during the August then don’t be surprised you’re not alone. I recommend early mornings to soak in the city before everyone else wakes, 8am was perfectly calm for me and feels like a different world. 
2. Drink Aperol: Before dinner, it is time to drink Aperol, but I recommend to drink it in the Accademia district. 
3. Leave it from map: There is nothing better than getting lost amongst the canals. I only advice getting to know the general layout of the city before visiting.
4. And Shopping: buy any kind of Murano Glass Handmade piece (I got a necklace). 
5. Getting around: Splurge on a gondola ride. They can be pretty expensive at 80 euro a pop, but you don't want to leave this romantic city without seeing it from the water.

#nuraroundtheworld for instagram

Jumpsuit /Tulum: Pull&Bear,  Green Bag / Yeşil Çanta: O Pocket from Venice, Sandals: Jessica Simpson, Hat: Yargıcı

3 comments:

 1. Venice its a very fantastic city!!!! Congratulations for your photos!!! Kisses,
  Eni

  http://eniwherefashion.blogspot.it/
  https://www.facebook.com/eniwherefashion

  ReplyDelete
 2. fotoğraflarınız çok başarılı, kadrajlarınız ve renklerin tonları çok etkileyici, sayenizde tekrar oralara gitmiş kadar oldum..

  ReplyDelete

Thank you for taking out the time to leave a comment!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
01 09 10